Visning

Kulstötargatan 2   |   Västerås

Gavelradhus Rönnby

Välkommen till ett trivsamt gavelradhus på familjevänliga Rönnby. Ett lugnt och omtyckt område med närhet till natur, löparspår och skola upp till årskurs 9. Här bor du i ett välplanerat hem som passar perfekt för den växande familjen.
Bostaden har genomgått flera förbättringar med ett nyrenoverat kök, omlagt tak och fräscha ytskikt som skapar en modern och hemtrevlig känsla. Planlösningen erbjuder fyra rymliga sovrum, gott om förvaring samt sociala ytor för umgänge.
Det ljusa vardagsrummet har fint ljusinsläpp och utgång till altan i västerläge där du kan njuta av eftermiddagssol och lugna stunder. På övre plan finns även ett badrum med bastu – perfekt för avkoppling året runt.
Gavelläget ger extra ljus, rymd och en mer privat känsla. Ett idealiskt boende för dig som söker ett inflyttningsklart hem i ett tryggt och naturnära område.
Adress
Kulstötargatan 2
Område
Västerås, Rönnby
Pris
3 295 000 kr
Boarea
135 kvm
Rum
5 rok
Tomt
428 kvm

Visningar


15:00 - 15:30

Bokad visning - Anmälan krävs, varmt välkomna!

Boka visning

Interiör

Planritning enligt nedan beskrivning: Entréplan

Välkomnande hall med parkettgolv och vitmålade väggar som ger ett ljust första intryck. Praktisk förvaring finns smidigt placerad under trappen.

Grovkök med plastmatta, tvättmaskin och torktumlare samt vita väggar

Nyrenoverat kök med moderna ytskikt, kakel ovan arbetsytor och stilrent laminatgolv. Här finns gott om plats för både matlagning och umgänge.

WC utrustad med plastmatta, målade väggar, wc och tvättställ. Infällda spotlights i taket ger ett behagligt ljus.

Rymligt vardagsrum med parkettgolv och målade väggar. Nya fönster och en generös glasdörr från golv ger fint ljusinsläpp och leder ut till en härlig altan, delvis under tak. Här njuter du av kvällssol i västerläge och utsikt mot trädgården.

Övre plan

Hall med parkettgolv som binder samman våningsplanet.

Fyra sovrum, samtliga med parkettgolv. Master bedroom har utgång till en inglasad balkong i västerläge – perfekt för avkoppling.

Badrum med plastmatta, badkar, kakel, tvättställ samt egen bastu – en riktig komfortdetalj.

Antal rum
5 Rum

Byggnad

2-plans radhus, 1972

Fasad
Tegel/Trä
Stomme
Trä
Fönster
2 och 3-glasfönster
Bjälklag
Trä
Tak
Papptak
Grundläggning
Plata på mark med rörkulvert
Uppvärming
Fjärrvärme- Gemensam central
Ventilation
Mekanisk

Övrigt info

Samfälligheten genomför markarbeten, värmesystemet är under ombyggnad och kommer att vara färdigställt under 2026 se mer information på samfälligghetens hemsida: https://ronnbybyalag.se/
Garage och förråd i länga

Renoveringar

Nylagt tak 2023
Nyrenoverat kök

Tomt

Tomt
428 kvm

Taxering

Typkod
220, Småhusenhet, bebyggd
Fastighetsbeteckning
Kulstötaren 2
Taxeringsår
2024
Taxeringsvärde byggnad
1 744 000 kr
Taxeringsvärde mark
1 093 000 kr
Taxeringsvärde
2 837 000 kr
220, Småhusenhet, bebyggd
Taxeringsvärde
2 837 000 kr
Taxeringsår
2024

Vatten och avlopp

Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.

Inskrivningar

Gemensamhetsanläggning: Västerås kulstötaren ga:1 ändamål: Vägar, Vattenförsörjning, Avloppsanläggning, Värmeanläggning, Garage och/eller parkering, Kvartersanläggning, Övrigt

Gemensamhetsanläggning: Västerås kulstötaren ga:2 ändamål: Radio- TV och/eller tele

Tomtindelning (1970-06-05) Stadsplan (1970-02-27)

Ekonomi

Personer i hushållet
2
El
9 200 kr
Samfällighetsavgift
45 600 kr
Renhållning
2 700 kr
Totalt
57 500 kr/år
Pantbrev/inteckningar
2 624 100 kr
Skatt / avgift
10 425 kr/år

Omgivning

Rönnby ligger ungefär 6 kilometer nordväst om Västerås city och gränsar till Svartån mot väst, Norrleden mot söder och Önsta-Gryta mot öst. Området består av stadsdelarna Rönnby, Billsta och Åshagen i södra änden och Önsta landsbygd mot norr.

Rönnbyskogen är en stadsdelsskog som är populär för rekreation och motionsspår. Grönytorna i Rönnby ingår också som en del av det byggda kulturarvet i Västerås. I Rönnby centrum finns en pizzeria och en liten livsmedelsbutik.

På Rönnby finns en förskola, Rönnby förskola, som har närhet till ett mycket naturskönt område med skogen inpå knuten. Det finns också en grund- och högstadieskola (Rönnbyskolan) för årskurs F-9 samt fritidshem med tillgång till skog och natur och fornborgen Rönnby borg. Området erbjuder även Rönnby öppna förskola samt Rönnby fritidsklubb och fritidsgård. På Rönnby mötesplats för äldre kan du ta en kopp kaffe, läsa tidningen, umgås och koppla av med nya och gamla vänner.

För den som gillar naturupplevelser finns Rönnbyskogen som är en populär stadsdelsskog för rekreation såsom stillsamma promenader, löpning eller MTB. Grönytorna i Rönnby ingår också som en del av det byggda kulturarvet i Västerås.

I området finns flera lekplatser, bland annat Trestegets lekplats som är en områdeslekplats med gungor, fjädergungor, snurrlek, klätterlek och ett lekskepp med rutschbana. Under vinterhalvåret finns det möjlighet att besöka Rönnbyskolans eller Rönnbygårdens/Staffetgatans isbana samt åka pulka och skidor på Rönnbybacken.

Stadslinje 6 (orange) går regelbundet från Rönnby centrum förbi Rocklunda mot city och vidare mot Finnslätten. Busslinje 21, som går från Skultuna mot city och vidare mot Tillberga, har två hållplatser inom området på Skultunavägen och har täta avgångar i högtrafik.

Det kommersiella utbudet i området består av en pizzeria och en liten livsmedelsbutik i Rönnby centrum.

TV och Bredbandanslutning

Bredband
Bredband via stadsnätet

Karta

Bilder