Kommande

Knotavägen 25   |   Västerås

Trea på Bjurhovda!

Trea på Bjurhovda!

Välkommen till en rymlig bostadsrätt om 79,5 kvadratmeter belägen på andra våningen på Knotavägen i området Bjurhovda, Västerås. Här finns nu ett tillfälle att förvärva en välplanerad trea med vardagsrum, kök och två sovrum samt balkong med plats för skön avkoppling och socialt umgänge.

Bostaden har ett renoveringsbehov, vilket ger en mycket god möjlighet för dig som vill sätta din egen prägel och utforma hemmet efter dina behov och önskemål. Planlösningen ger bra förutsättningar för både vardag och umgänge.

Läget är naturnära med närhet till förskola, skola, butik och kommunikationer. I källaren finns ett praktiskt källarförråd och i föreningen erbjuds bland annat gemensam tvättstuga.

En bostad för dig som söker ett hem att utveckla efter dina egna önskemål. Välkommen att boka visning!
Adress
Knotavägen 25
Område
Västerås, Bjurhovda
Pris
695 000 kr
Avgift
5 396 kr
Boarea
79.5 kvm
Rum
3 rok

Interiör

Hall: Man möts av en mycket rymlig hall in i denna bostad med en trevlig planlösning. Hallen med flertalet garderober och bra plats för avhängning.

Vardagsrum: Luftigt vardagsrum med goda möjligheter för möblering. Från vardagsrummet når man ut på balkongen i bra storlek som är placerad i fint läge.

Sovrum: Lägenheten innehåller två sovrum, i ett av sovrummen finns garderober samt en utgång till balkongen.

Kök: Köket med ljusa köksluckor samt plats för ett matbord och middagsgäster. Vitvaror i form av ugn, kyl, frys och diskmaskin.

Badrum: Badrum inrett med tvättmaskin, spegelskåp, handfat, dusch och Wc.

Antal rum
3 Rum
Hiss
Nej

Byggnad

Flerfamiljshus, 1970

Fönster
3-glas
Uppvärming
Fjärrvärme
Ventilation
Frånluft

Övrigt info

Källarförråd
Föreningens egna hemsida: www.brf-riten.se
Föreningens gemensamma tvättstuga finns i källarvåningen på Knotavägen 23.
I källaren på Knotavägen 15 finns föreningens gym. Medlemskap och depositionsavgift behövs.
I källaren på Knotavägen 17 ligger samlingslokalen att hyra samt bastu och gästlägenhet att hyra.

Energideklaration

Deklarationsdatum
Primärenergital
117 Energideklaration
Klass
E

Ekonomi

Personer i hushållet
1
El
230 kr
Försäkring
37 kr
Avgift
5 396 kr

Inklusive, värme, vatten, kabel tv (grundutbud), bredband.

Föreningen har individuell mätning och debitering av el och kommer som en post på avin. (IMD el)

Totalt
5 663 kr/månad

Övrig info

Enligt säljares uppgifter. Inklusive, värme, vatten, kabel tv (grundutbud), bredband.

Omgivning

Bjurhovda sträcker sig över ett stort område nordöst om Västerås centrum. Förutom själva stadsdelen Bjurhovda är området norrut med Badelunda, Anundshög och Malma inkluderat, liksom västerut med bland annat byarna Berga och Sörby. Här finns alltså en stor variation som du kan njuta av.

Bjurhovdaskolan F-6 har nära till skog och gröna ytor.

Nära korsningen Österleden-Bjurhovdagatan finns en livsmedelsbutik.

I detta område finns gott om frilufts- och motionsmöjligheter. Från Hälla och upp genom Badelundaområdet finns motionsspår och vidare finns aktivitetsmöjligheter på Malma motorbana, Hälla golfbana och naturupplevelsemöjligheter vid Anundshög.

Bostadsrätten

Mbf Brf Riten

Föreningen äger fastigheten Bjurhovda 7 i Västerås kommun. Fastigheten är bebyggd med tre flerbostadshus. Bostadshusen innehåller 143 lägenheter. Nybyggnadsår 1970 då 132 lägenheter byggdes. Efter påbyggnad av en våning 1992 tillskapades 11 nya lägenheter. Värdeår 1992.

Samtliga 143 lägenheter är upplåtna med bostadsrätt.

Föreningen är medlem i MBF (Mälardalens Bostadsrättsförvaltning ek för) Västerås.

Styrelsen har tecknat avtal med MBF om ekonomisk och administrativ förvaltning.

Överlåtelseavgift
1 480 kr
Överlåtelseavgift betalas av
Kopare
Pantsättningsavgift
592 kr
Organisationsform